استقلال مالی

استقلال مالی

استقلال مالی

همه ی کسانی که دارای اندیشه ای قدرتمند هستند ،آرزومندند که استقلال مالی داشته باشند. فقر همواره یکی از ترس های نوع بشر بوده است ، و با وجود رفاه و توانگری بی نظیر عصر ما بسیاری از مردم با فقر و تنگدستی روبرو هستند. پس ازینکه قدرت اندیشه یتوانگر را فرا گرفتید در می یابید که توانایی استقلال مالی تنها از آن دیگران نیست و می تواند به شما تعلق داشته باشد.

عبارت «استقلال مالی»دارای معنای متفاوتی است.اساسا معنای استقلال مالی ،آزادی مالی است.شاید استقلال مالی برای بعضی افراد درآمد قابل قبولی باشد ،که از طریق آن امور روز مره شان را بگذرانند.اما بعضی دیگر بسیار فراتر ازاین می اندیشند.به هنگام پیشرفت مالی ،موضوعات،مفاهیم و اندیشه های شما نیز پیشرفت می کنند و به تبع دارای آرزوهای بزرگتری خواهید شد.

به طور کلی استقلال مالی ،آرزویی الهی است ،که در ضمیر پاکنهاد عاطفی و عقلانی بشر به امانت سپرده شده است ،تا انسان پیشرفت کند.آرزوی استقلال مالی به هر ابعادی به هیچ عنوان نباید سرکوب شود. بلکه باید در مسیری درست هدایت شودو آشکار گردد. زیرا انسان می تواند در ردون خود احساس رضایتمندی خدادادی را تجربه کند.

***

شهردار یکی از شهرهای نیو انگلند، یکی از بزرگترین رازهای حصول استقلال مالی را به دیگران آموخت.چند سال قبل داستان خدمات قابل ملاحظه ی او را به عنوان شهردار در نخستین سال خدمت او بیان کردند. وقتی این مقام را به عهده گرفت همه می گفتند:«این شهری در حال مرگ است و کسی نمی تواند آن را نجات دهد.» مرکز شهر پر از محله های کثیف بود و کسب و کار در شهر رونق نداشت. توانگری برای این شهر دور از باور بود. به هر حال شهردار جدید برنامه ی تمیز کردن شهر را شروع کردند. ناحیه های آلوده پاک شدو مراکز خرید و آپارتمان سازی و ساختمان های تجاری اداری جایگزین گردید.

اما چگونه یک شخص توانست این همه پیشرفت و توانگری را در مدت کوتاهی به وجود آورد؟خودش می گفت همه ی کسانی که در انجمن شهر بودند قدرت« بزرگ اندیشیدن» را داشتند که باعث می شد کارها بهتر پیش برود.او همچنین هر شب برای طلب هدایت دعا می کرد.گرایش اصلی او این بود:«امور را آن گونه که هستند نمی پذیرم .اگر همیشه آن طور بوده اند نشانه ی آن نیست که نمی توانند عوض بشوند!»
از این جهت نارضایتی از شرایط مالی کنونی اولین گام برای رسیدن به استقلال مالی است.شما این توانایی را دارید که از طریق اندیشه و عمل قدرتمند این وضعیت را به شرایطی بسیار بهتر مبدل سازید. این نارضایی می تواند کلید استقلال مالی شما در آینده باشد البته اگر جرات آن را داشته باشید.

***

شخصی را شاهد بودم که این «نارضایی الهی» باعث شد که جسورانه کار نامطبوعش را رها کند و صاحب کسب و کار مستقل خودش گردد که برای او به معنای استقلال مالی بود.این مرد پس از جنگ جهانی دوم در یک مغازه جواهر فروشی کار می کرد اما از ته دل دوست داشت که صاحب مغازه ی خودش شود. پس از سالها خدمت وفادارانه ناگهان کارش را ترک کرد . روسای او معتقد بودند او دیگر هرگز کار به این خوبی را پیدا نخواهد کرد .اما او به گونه ای دیگر می اندیشید او می خواست خودش رئیس خودش باشد.

وقتی این مرد کارش را رها کرد اندک پس اندازی داشت. و مسوولیت خانواده و مخارج معمول نیز به عهده اش بود. اما با رها کردن خود از اندیشیدن به اوضاع خراب مالی احساس آسودگی کرد. این خبر در همه جا پیچید. دوستی که در شهر دیگری مغازه ی جواهر فروشی داشت به او پیشنهاد کار موقت داد تا بتواند درآمدی داشته باشد و به برنامه های آینده اش فکر کند،او این کار را پذیرفت.
دیری نپایید که دوستی دیگر به او اطلاع داد که از کارمند بودن خسته شده و با سرمایه ی نسبتا خوبی که دارد می خواهد مغازه ی جواهر فروشی باز کند و ترجیح می دهد شریکی داشته باشد. پس با هم کار تازه را آغاز کردند.

***

«در زندگی کمتر از بهترین را نپذیرم» اولین راز استقلال مالی است، راز بعدی « قانون تمرکز و حراست از اندیشه و مراقبت از عواطف» باید باشد. شاید افرادی را دیده باشید که برای مدت کوتاهی توانگر می شوند،اما ناگهان اوضاع مالی شان خراب می شود.اگر با دقت به تک تک این افراد بنگرید متوجه خواهید شد که عواطف و گرایش ها و شیوه یزندگی آن ها به ناگاه پراکنده شده است. به این جهت توانایی قابل توجه که قبلا برای توانگری داشتند از دست داده اند.

تا زمانیکه زندگی شخصی و خانوادگی مردان رو به راه باشد توانگر می شوند اما به محض بروز مشکلات زناشویی کارشان هم از رونق می افتد. اخیرا با مردی صحبت می کردم که چندین با ثروت کلانی به دست آورده بود و پس از بروز مشکلات خانوادگی همه را از دست داده بود.علت اصلی این بود که عواطف او دچار پراکندگی شده بود.

***

همه ی ما دارای عواطف و احساسات می باشیم و احساسات عمیق ما می تواند باعث شکوفایی اقتصادی یا ورشکستگی ما شود. عواطف ما قدرتی خدادای داست که باید مراقب آن ها بود تا به مسیر درست برود.همانگونه که از معدن طلا مراقبت می شود ،عواطف انسان هم مراقبتی دائمی و با دقت فراوان می طلبد.اندیشه ی پراکنده و عواطف پراکنده و اعمال پراکنده سبب پراکندگی قدرت ذهنتان می شود . انرژی جسمانی شما را که برای توانگری نیاز دارید به تحلیل می برد. آنگاه نمی توانید به اعمال سودمند دست بزنید یا برنامه های مفید طراحی کنید.انگیزه های عاطفی شما را از بین می برد و شما نمی توانید برنامه هایتان را به درستی اجرا کنید.

مراقبت از اندیشه و عواطف و ذخیره انرژی ،برای استقلال مالی ضروری است.به بیانی دیگر ،برای توانگری پایدار باید شهامت متفاوت بودن را داشته باشید.انسان زمانیکه در معرض خطر شدیدی است باید از خودش دل و جرات نشان بدهد.آدمی برای پیروزی چشمگیر باید آماده و مشتاق خطر فراوان باشد.انسان باید دائما آماده ی شرایط و آزمایش های سخت باشد.

البته این به معنای گوشه گیری از دنیا نیست.کاملا به عکس این به معنای یک زندگی شادمانه و رضایت بخش و فاقد هرگونه فعلیت غیر ضروری است. وقتی تصمیم می گیرید که از نظر مالی مستقل شوید بی درنگ ذهنتان را به روی این که «مردم چه فکر می کنند »می بندید و شهامت تمرکز بر هدف را می یابید. ازین به بعد دیگر اهمیت نمی دهید که دیگران چه فکر می کنند. زیرا بی تردید نگرش شما گسترش می یابد.

***

بیشتر مردمان موفق بزرگ می اندیشند و خودشان و همکارانشان را محدود نمی کنند. اگر می خواهید از بسیار یاز اندیشه های محدود کننده رها شوید ،بزرگ اندیشیدن را آغاز کنید. حواستان را متوجه استقلال مالی کنید.در این راه دوستانی پایدار خواهید یافت که به شیوه ای دلپذیر یاریتان خواهند کرد تا پیشرفت کنید.

استاد سعید گل محمدی ؛نویسنده و مترجم بالغ بر 100 جلد کتاب در حوزه موفقیت و جذب

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم