قانون محبت و توانگری 

قانون محبت و توانگری

 

تشعشع آگاهانه عشق الهی در امور کوچک روزانه بسیار موثر است.چیزهایی بسیار کوچک ،رویدادهایی به ظاهر ناچیز ،دگرگونیهایی که حتی شاید به چشم هم نیایند،می توانند روزتان و جهانتان را عوض کنند.هرگاه بر آنها تسلط یابید،برزندگیتان مسلط خواهید شد.
بر محبت و نیکخواهی عام به اندازه ی کافی تاکید کرده ایم.اما نباید از نظر دور داشت، که درون خانواده باید به طور منظم ومستقیم محبت خود را ابراز کرد.روانشناسان می گویند که همه نیاز به محبت و قدردانی و تحسین دارند، این نیازی اساسی است و میان همه ی انسان ها مشترک می باشد. معمولا مشکلات خانوادگی ناشی از فقدان یا کمبود ابراز محبت است.
مثلا اخیرا از زنی که با شوهرش اختلاف داشت پرسیدم:«آخرین باری که توی چشم شوهرت نگاه کردی و به او گفتی که دوستش داری یا فکر می کنی که بهترین همسر دنیاست کی بود؟» او تعجب کرد و گمان نمی کرد که برای نجات زندگی اش باید چنین حرفهایی بزند.
زن باید به شوهرش این احساس را بدهد که موجودی مهم و خواستنی است . مرد هم باید قدر دان همسرش باشد و به او عشق بورزد.
کودکان نیز مانند بزرگسالان نیاز به محبت و تحسین و تمجید دارند.اخیرا معلم علوم کلاس هفتم مدرسه یی آزمون جالبی از دانش آموزان کلاسش انجام داد او از آنها خواسته بود که بدون اینکه نامشان را بنویسند مشکل زندگیشان را مطرح کنند.
یکی از دانش آموزان نوشته بود:«پدر ومادرم هرچه بخواهم به من می دهند.چیزهایی مثل لباس و پول و هدیه.اما هیچوقت فرصت ندارند که بنشینند و با من صحبت کنند.دوستانم به من می گویند که خیلی خوشبختم که چنین پدر و مادر سخاوتمندی دارم. اما من ترجیح می دهم که آنها به جای پولشان وقتشان را صرف من کنند.»
به هنگام مشاوره با پدران و مادرانی که برای شکایت از« کودکان عاصی» نزد من می آیند بی درنگ درمی یابم که گرایش والدین نسبت به کودک نادرست و عصیانگر است و اگر این گرایش عوض شود ، رابطه ی مطلوب به وجود می آید.
اخیرا مرد بازرگان بسیار موفقی نزد من آمده بود تا از رفتار ناسازگار پسر نوجوانش گله کند. این مرد دو پسر داشت که یکی از آنها دقیقا همان شده بود که پدر آرزو داشت:پسر ی مطیع و سر براه و پر محبت. اما دیگری نافرمان بود و نمی خواست زیر بار خواسته های پدر برود.
پسر کوچکتر که نافرمانی می کرد طبیعتی بسیار خلاق داشت و به عالم هنر و موسیقی و نویسندگی علاقه مند بود. اما پدر علائق هنری پسرش را به باد ملامت می گرفت و نمی خواست بفهمد که این استعدادها ، هدایا و عطایای خدا به اوست.وقتی به پدر گفتم که کوچکترین ایرادی در پسرش نمی بینم و او موجودی مستقل است که فطرتی متفاوت از برادرش دارد ، انگار باری را از دوش پدر برداشته باشم.قول داد که او نیز قدر تواناییهای خلاق پسرش را بداند.بعدها همین پدر پسرش را تشویق کرد که رشته ی هنری بخواند . به این ترتیب، آرزوی دیرینه ی پسر جامه ی عمل پوشید.
یکی از زیباترین کارهایی که می توانید در حق بچه ها بکنید ، این است که مدام در دلتان برایشان تکرارکنید:« من تو را به دیده ی محبت می نگرم و جمال و کمال الهی تورا تحسین می کنم . خدا دوستت دارد . و هم اکنون عشق الهی در تو و از طریق تو و برای تو متجلی می شود.»
کودکان نیز مانند بزرگسالان تشنه ی قدر دانی صمیمانه و تحسین و تشویق هستند. کودکی را می شناسم که در مدرسه ناسازگاری نشان می داد.مادر با روانپزشک قرار ملاقات گذاشت.به طور تصادفی مادر را دیدم و او نیزضمن صحبت درباره ی پسرش با من گفتگو کرد. من احساس و خلاقیت پسر را به مادر گوشزد کردم. توضیح دادم متفاوت بودن او که تا این اندازه موجب ناراحتی مادر شده است، می تواند کلید کامیابی او برای آفرینش آینده ای درخشان باشد.توصیه کردم به جای این همه دویدن یا مشغله زیاد و کار بیرون از منزل ، زمانی را به صحبت روزانه با پسرش اختصاص دهد تا از آنچه در ذهن او می گذرد با خبر شود و گرایش های درست و پیشرفتهایش را تحسین و تمجید کند.
او نیز بی درنگ شروع به قدر دانی صمیمانه و تحسین و تمجید روزانه از پسرش کرد . ناگهان استعداد موسیقی چنان در پسرش شکوفا شد که پس از شش ماه از او خواستند که در شهرشان کنسرتی بدهد. البته قرار ملاقات با روانپزشک نیز لغو شد.
این بدان معنا نیست که برای تربیت و پرورش و منضبط کردن کودکتان کاری نکنید . بلکه باید شیوه ی آموزشی که در پیش می گیرید محکم اما سرشار از مهر و محبت باشد.شیوه ای که به تعالی و کمال منجر شود، نه به عصیان و مقاومت .برای فرزندان باید از راه دعا هدایت الهی طلبید.
پرورش عقلی و تحصیلی کودک تنها بخشی از پرورش است. پرورش اصلی این است که تواناییهای فطری و استعدادهای ذاتی و طبیعی او نمایان و شکوفا شود. وظیفه ی پدر و مادر این است که عشق الهی را که در باطن هر کودک نهفته است را بپرورانند و عیان کنند.
اگر در زندگی شخصی خود احساس کمبود محبت می کنید یقین بدارید که با مداومت در خدمت و نیکخواهی عام می توانید عشق و محبت را به زندگی شخصی خود فراخوانید.اما اگر در زندگی اجتماعی خویش احساس کمبود محبت می کنید باید در روابط شخصی و زندگی خانوادگیتان عشق الهی بیشتری نشان بدهید تا سعادت و کامیابی افزون تری را در همه ی جنبه های زدگیتان تجربه کنید.
«چارلز فیلمور»درباره ی قدرت عشق می گوید:
«برای رهایی از مشکلاتتان به قدرت عشق اعتماد کنید . به عشق توکل کنید که از حل هیچ مساله یی عاجز نیست.»
هم اکنون به خودتان قول بدهید که آگاهانه عشق الهی را در خویشتن و برای نوع خانوادتان و نوع بشر ایجاد کنید.برای این کار مدام در دلتان بگویید:«عشق الهی پیشاپیش همه چیز را می داند و هم اکنون به شیوه یی غنی و شکوهمند همه ی نیازها را بر می آورد.ثمرات نیکوی عشق الهی هم اکنون پدیدار می شود.»

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم