نفرت را نگه ندارید

نفرت

نفرت را نگه ندارید!

“با نفرت نمی‌توان بر نفرت غلبه کرد. تنها با عشق است که می‌توان بر نفرت تسلط یافت. این قانون ازلی است .”بودا

اکنون ماجرای یکی از خوانندگان کتاب‌هایم را شرح می دهم که نشان می‌دهد چگونه باید به روابط خود توجه داشته باشیم: همسر این مرد او را ترک کرده بود و دو فرزندش را با خود برده بود. این مرد بسیار غمناک بود و همیشه همسرش را سرزنش می‌کرد. تصمیم او را به سادگی قبول نمی‌کرد، مکرر با همسرش ارتباط برقرار می‌کرد و هر کاری انجام می‌داد تا نظر همسرش تغییر کند. تصور می‌کرد که اقداماتش ناشی از عشق و محبتش است ولی درحقیقت کارهای او نشانه عشق و محبت نبود.

این مرد همسرش را به خاطر از هم پاشیدن زندگی مشترک‌شان سرزنش می‌کرد و تمام حق را به خودش می‌داد و نمی‌توانست بپذیرد که همسرش نیز حق دارد. این ارتباط را آن‌قدر ادامه داد تا دستگیر شد. سرانجام متوجه شد که کارهایش نشان‌دهنده عشق و محبت نبوده است، زیرا آزادی و حق انتخاب همسرش را نفی می‌کرد و درنتیجه آزادی خودش را نیز از دست داد.

***

قانون عشق یا همان قانون جذب را نمی‌توان نادیده گرفت و اگر از آن پیروی نکنیم؛ خودمان با مشکل روبرو می شویم. پایان یافتن روابطی صمیمی برای عده ای بسیار سخت و دردناک است ولی باید به آزادی و حق دیگران برای تصمیم‌گیری احترام بگذارید .هر چه را به دیگران می‌بخشید ،همان را دریافت می‌کنید؛ بنابراین هنگامی‌که آزادی و حق دیگران را نادیده می‌گیرد درحقیقت رویدادهایی منفی را جذب می‌کنید که آزادی و حقوق شما را می گیرند .

شاید گردش پولتان کاهش یابد، جسمتان ضعیف شود یا کارتان به خوبی گذشته پیش نرود، زیرا همه این‌ها بر میزان آزادی شما تاثیر می‌گذارند. انسانی غیر از شما برای قانون جذب وجود ندارد. هر چه برای دیگران می پسندید درحقیقت نصیب خودتان می‌شود و هرچه از دیگران سلب کنید از خودتان سلب کرده‌اید. دوست داشتن یا محبت به دیگران به این معنی نیست که اجازه ی سوءاستفاده از خود را بدهید یا اجازه دهید به شما ناسزا بگویند .با این کار نه به آن‌ها کمکی می‌کنید و خودتان از مزیتی برخوردار می شوید.

به کمک نیروی عشق نکته‌های سودمندی می‌آموزیم و پیشرفت می‌کنیم و همچنین با پیامدهایی روبرو می شویم ؛پس اجازه دادن به دیگران برای بی‌احترامی به ما برخاسته از عشق و محبت نیست. در این مواقع باید فرکانس خود را با احساسات خوب و خوشایند، به بالاترین فرکانس ممکن برسانیم ؛به این ترتیب سرچشمه عشق آن موقعیت را برای شما به بهترین شکل رقم می‌زند .

“هر گاه کسی مرا آزرده می کند؛ تلاش می‌کنم روحیه‌ام را تقویت کنند و به سطوح عالی برسانم که چنین دلخوری هرگز نتواند به آن سطح برسد.” رنه دکارت_ ریاضی‌دان و فیلسوف

زندگی همه چیز به شما می‌بخشد تا شما نعمت های دلخواه خود را انتخاب کنید، مثلاً انسان‌هایی با ویژگی‌های متفاوت در مسیرتان قرار می‌گیرند؛ آن هایی را به منزله دوست، همسر و… برگزینید که ویژگی‌های شخصی‌شان را دوست دارید و از انسان‌هایی که ویژگی‌هایشان را دوست ندارید فاصله بگیرید ؛بدون آنکه احساس منفی نسبت به آن‌ها در خودتان پرورش دهید. شما باید بدانید که در زندگی حق انتخاب دارید .فاصله گرفتن به معنی مشاجره و بحث، انتقاد کردن، سرزنش کردن و یا تغییر دیگران ؛به این دلیل که شما تصور می‌کنید حق با شماست، نمی‌باشد. اگر هر یک از این کارها را انجام دهید ؛پس یعنی هیچ عشقی اهدا نمی‌کنید.

” وقتی مهربان هستید ؛روح و روانتان تقویت می شود .وقتی خشن و سنگدل هستید؛ روح و روانتان تخریب می شود.” حضرت سلیمان

وقتی شما هم فرکانس با عشق باشید افرادی با فرکانس احساسی همین سطح وارد زندگی‌تان می‌شوند. بعضی از روزها واقعاً شاد هستید، بعضی روزها ناراحت و گاهی غم و اندوه شدید را احساس می‌کنید .طرف مقابل شما نیز می تواند رفتارهای متفاوت داشته باشد. شما خلق و خوهای متفاوت دیگران را مشاهده خواهید کرد؛ اما ماهیت واقعی این انسان‌ها تغییر نمی‌کند. وقتی شما شاد باشید، فقط خلق و خوهای شاد دیگران را به سوی زندگی خود جذب می‌کنید. به‌هرحال اول باید خودتان شاد باشید تا شادی را جذب کنید. این مسئله به این معنی نیست که شما مسئول برانگیختن شادی دیگران هستید؛ شما باید ابتدا خودتان شاد باشید تا قانون جذب بقیه کارها را انجام دهد.

” میزان شادی ما تنها به خودمان بستگی دارد.” ارسطو_ فیلسوف و دانشمند یونانی

برای مقابله با روابط دشوار و ناهماهنگ یک راه وجود دارد ؛مردم را مثل مربی مخصوص برای پرورش احساساتتان تصور کنید. قانون عشق انسان‌های متفاوتی را به‌عنوان مربیان مخصوص در مسیر زندگی‌تان قرار می‌دهد، که هر روز با آن‌ها تعامل دارید .همه و همه آن‌ها قرار است این نکته را به شما یاد دهند که عشق را به جای نفرت انتخاب کنید. بعضی از مردم مربیان ملایمی هستند که فشار زیادی بر شما وارد نمی‌کنند و بعضی دیگر ،مانند مربیان پرورش اندام، ممکن است سخت‌گیر باشند؛ این مربیان باعث می شوند توانمند تر شوید و در هر شرایطی فقط و فقط عشق را انتخاب کنید.

مربیان مخصوص پرورش احساسات با استفاده از موقعیت‌ها و شیوه‌های مختلف، شما را به تلاش وا می‌دارند تا در هر شرایطی شما شیوه عشق و مهربانی را انتخاب کنید و از هرگونه احساس منفی دوری کنید. قضاوت درباره دیگران نوعی منفی‌گرایی است. اگر نمی‌توانید به ویژگی‌های خوب انسانی توجه کنید ،به سادگی از او یا از آن موقعیت دور شوید.

استاد سعید گل محمدی ؛نویسنده و مترجم بالغ بر 100 جلد کتاب در حوزه موفقیت و جذب

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم