کار، راهی قدرتمند برای توانگری

کار راهی قدرتمند برای توانگری

کار، راهی قدرتمند برای توانگری

هنگامی که به اطراف خود نگاه می کنیم، می بینیم دنیا پر از انسان هایی است که هر روز ساعت ها کار می کنند تا توانگر شوند، اما با این حال به جواب نمی رسند. دلیل این مسئله این است که تفکرات آن ها توانگرانه نیست، آن ها وقت آزاد خود را صرف صحبت کردن در مورد شکست و یا همنشینی با شکست خوردگان و همچینین انتقاد از افراد موفق می کنند. در نتیجه تمام ساعت های کاری که باید برای آن ها توانگری می آورد خنثی می شود. آن ها نمی دانند که قبل از دیدن جلوه های بیرونی توانگری، باید بر مفاهیم درون خود کار کنند.

***

یک منشی که نیاز به کار ثابت داشت در حال یادگیری توانگری بود. او با داشتن تحصیلات خوب و حتی مدرک دوره های مدیریت و بازرگانی با این حال قادر به حفظ کردن شغل هایش نبود. در ابتدا شاید تعجب کنید که با وجود صلاحیت کافی او دارای شغل خوبی نبود. اما هنگامی که بیشتر با او آشنا شدیم متوجه شدیم که او پر از کینه و دشمنی برای رئیس ها و همکاران قبلی خود بود. و علاوه بر این دوست داشت با غر زدن در مورد وضع بد مالی خود احساس همدلی دیگران را بدست آورد.

هنگامی که به او گفتیم باید دست از این افکار تاریک خود بر دارد و طرز فکر خود را عوض کند، جبهه گرفت و عصبانی شد. او می خواست تفکر سرشار از شکست خود را که باعث ایجاد فضای سنگین و فراری دادن بقیه می شد، نگه دارد. با چنین ذهنی سرشار از کینه و نفرت تعجبی ندارد که او کارآیی کمی داشته و کارش رضایت بخش نبود.

***

برعکس این خانم، خانم شاغل دیگری است که از تفکر توانگرانه استفاده می کرد حتی در شرایطی که به ظاهر مثبت نیست. او پنجاه سال سن داشت، سنی که بیشتر خانم ها خود را پیر می دانند و همان باعث بدبختی شان می شود. او همچنین بیوه بود و هیچ فرزندی نداشت اما با این حال خوشبخت بود.

شغل او فروختن مزار در گورستان بود. با این حال اعتراضی نمی کرد و فروش خوبی هم داشت و با توجه به این که ما ترجیح می دهیم مجبور نشویم این کالا را بخریم اما گویی شور و شوق خود را به مشتریان نیز منتقل می کرد. او در خانه ای بزرگ با دوستان خود با آرامش زندگی می کرد و و با داشتن سهام و مال و اموال و حقوقی ثابت از کارش دارای امنیت مالی بود. او همینطور وقت برای سفر و تفریحات و فعالیت های فرهنگی اجتماعی داشت و از این رو خود را خوشبخت و کار خود را امری الهی می دانست.

واژه کار معنی متفاوتی برای هرکس دارد. اما انسانی با اندیشه ی توانگر کار را الهی و رضایت بخش می داند، که با استراحت و بازی پیرامون آن تعادل دارد. خلیل جبران گفته است که کار، تجلی عشق است.

شاید موافق نباشید که کار امری الهی است و یا از کاری که الان به آن مشغول هستید راضی نیستید. اما در این صورت شما به دلیل مشغول انجام این کار هستید و آن دلیل نیکو است. روانشناسان می گویند هر انسانی دارای یک انرژی خلاق متمرکز است که به دنبال راهی برای نمایان شدن است. هنگامی که تفکر و آرزوی توانمندی دارید این همان انرژی خلاق است که به دنبال راهی برای نمایان شدن است. هنگامی که این انرژی راهی درست برای خارج شدن پیدا می کند، انسان به موفقیت می رسد و احساس خوشبختی می کند و کار خود را الهی می داند. اما اگر این انرژی از راه نادرست خارج شود، گرایش های درست ایجاد نمی شود و انسان احساس بدبختی می کند و کار خود را نفرین می کند.

بسیاری از مردم هنگامی که تازه اول راه هستند از کارشان احساس نارضایتی می کنند. احساسات و گرایش های آن ها در این زمان تعیین می کند که آن ها در جای خود می مانند یا به سمت پیشرفت قدم بر می دارند. گله کردن از شرایط خوب نیست و باعث پیشرفت نمی شود ولی نارضایتی از این شرایط هم بد نیست زیرا باعث می شود انسان برای هدف های بهتر تلاش کند.

***

اگر شما در شرایط کاری خاصی قرار گرفته اید به این دلیل است که بعضی گرایش های ذهنیتان تغییر کند و اگر کارتان موفق نیست شاید قرار است درسی بگیرید که باعث پیشرفت ویژگی های الهی شما می شود و باعث می شود به کامیابی برسید.
پس به گرایش های خود انضباط دهید تا بتوانید از تجربه های الان خود ثمراتی بدست آورید و بدانید اگر در شرایط سختی قرار گرفتید این دقیقا زمانی است که استعداد های شما خود را نشان دهند و برای شما توانگری بیشتر بیاورند.

چگونه گرایش های خود را نظم بدهیم؟ ممکن است گرایش های شما مانند آن منشی بد اقبال پیرامون بدبختی و بی عدالتی دنیا می چرخد. بیشتر کسانی که پیشرفت نکرده اند مدعی هستند که دیگران جلوی آن ها را گرفته اند و از سال ها قبل صحبت می کنند. جیمز آلن می گوید انسان تنها زمانی می تواند انسان بودن را آغاز کند که لب از ناله و فغان فرو ببندد و آنگاه عدالت نهفته ای که زندگیش را منظم می کند، بجوید.

برای رها شدن از افکار منفی همواره تکرار کنید:(طرح الهی زندگیم هم اکنون گام به گام آشکار می شود. هر مرحله اش را شادمانه در می یابم و اکنون و آینده آن را می پذیرم و می گذارم نشانم دهد چگونه از زندگیم بیشترین بهره را ببرم.)

بسیاری از مردم برای تغییر وضع خود تلاش نمی کنند و به جای صرف کردن وقت آزاد خود برای یادگیری ترجیح می دهند از رئیسان و همکاران و جهانش بد بگویند. آن ها معمولا شکست خود را با تحقیر کردن دیگران پنهان می کنند. هر وقت دیدید به همچنین مسیری کشیده شده اید برای عوض کردن فکرتان به تاکید بگویید:(من تو را سرزنش نمی کنم. قانون الهی عدالت و آزادی برای همه و در همه و از طریق همه سرگرم کار است و من از آن به وجد می آیم.نه احدی، و نه وضعیتی، نمی تواند موهبت خدا داده ام را از من بستاند یا دور نگاه دارد؛ و من از این آگاهی به وجد می آیم.)

استاد سعید گل محمدی ؛نویسنده و مترجم بالغ بر 100 جلد کتاب در حوزه موفقیت و جذب

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم